Snowboard nasıl yapılır?

İlk kez snowboard yapacak olanların piste avantajlı çıkabilmeleri adına böyle bir makale hazırladık umarız burada ki bilgiler hepinize yardımcı olur. Unutmayın burada ki bilgiler kafanızda yer etmesi için yazılmıştır snowboard üzerindeyken hissederek burada okuduklarınız pekişecek ve kısa zamanda hakimiyet kuracaksınız.

Snowboard yapın

Snowboard yapmak için giyinin

– Snowboard Botlarınızın rahat olmasına dikkat edin, eğer snowboard botlarınız çok büyükse daraltarak onları dengeleyin.

– Uzun çoraplar giyinin, pantolonunuzu botun içine koymak ayağınıza baskı yapar, botunuzun teninize değmesi de bir süre sonra canınızı yakmaya başlar. Bu yüzden pantolonunuzu Snowboard Botunuzun içine koymayın.

– Sadece bir çift Snowboard yada spor çorabı giyinin, iki çift giymek botunuzun içini daraltır ve kan dolaşımınız yavaşlar.

– Eğer kask kullanıyorsanız düzgün bir biçimde takın, kafanızda dönmemesine ve gözünüzün önüne düşmemesine dikkat edin. Muhtemel bir kazadan korunmanın tek yolu budur.

Rehber Ayağınızı Belirleyin

Bunu belirlemek için bir çok yol vardır, buzda kaymak yada kaygan zeminde denemek gibi.
Hangi ayağınızı öne atıyorsunuz ? Bunun sağ el veya sol eli kullanmakla, topa hangi ayağınızla vurduğunuz la hiçbir ilgisi yok. Sert bir zeminde kayarsanız illaki bir ayağınızı öne atmak zorunda kalacaksınız ve bu da sizin rehber ayağınız olmuş olacak. Başka bir yöntemde bir arkadaşınızın sizi arkadan itmesidir. Rehber ayağınızı söz konusu yöntemlerle belirledikten sonra bu ayağınızı rehber ayak olarak kullanabilirsiniz, diğer ayağınızı daha rahat kullandığınızda ısrarcı iseniz, istediğiniz ayağınızı rehber ayak olarak kullanmakta elbette ki özgürsünüz.

Rehber ayağınızı ön bağlamaya yerleştirin

Bağlamaları sıkıca bağlayın aynı işlemi diğer ayak içinde uygulayın. Snowboard’u kontrol etmek için hareket edin ve zıplayın.

Snowboardunuzu düzgünce düzenlediğiniz den emin olun. Eğer snowboardunuza baktığınızda rehber ayağınıza göre snowboard geri duruyorsa, size snowboardu öğreten kişiden yada tecrübeli birinden yardım isteyin.

Duruş genişliği önemlidir, bağlamalar genellikle omuz genişliğiyle orantılıdır.
Rehber bağlamanızın kayışı varsa bunu botunuza takın. Bu boardunuzun kontrolden çıkmasını engelleyerek kendi başına eğimden aşağı kayarak kaçmasını engeller. Eğer bot kayışınız varsa onu botunuza iyice taktığınızdan emin olun.
Rehber ayağınızın bağlamasına 20-15+ derecelik açıya getirin ki, düştüğünüzde bileğiniz burkulmasın. Pozitif açı boardun ön yüzüne bakarken, negatif açı ayağınızın geriye doğru bakmasına sebep olur.

Snowboardunuzla telesiyej’e binin ve inin

Telesiyejden indikten sonra direk bir tepeden aşağı doğru kaymayacaksınız, önce küçük bir tepeye gidecek sonra ve ilk zamanlarında az eğimli yerlerden inerek çalışacaksınız.

Snowboard Telesiyej Lift Telesiyer

Pratik Yapabileceğiniz Bir Tepeye Gidin

Saatte en az 7-8km hız yapabileceğiniz eğimde bir tepeye gidin, snowboardunuzla tepeye dikey bir şekilde oturun ve botlarınızı bağlamaların içine koyun. Bağlamalarınızın sıkı olduğundan emin olun. Bağlamalar bağlı durumdayken ayaklarınızı hareket ettirebiliyorsanız gevşek demektir. Eğer tabanınızdan topuğunuzu kaldıra biliyorsanız yine gevşek demektir. Bu iki sebepten biri dönüş yaparken ayaklarınızın yana kaymasına yol açabilir, sağlıklı yön veremeyebilir yada bileğinizi incitebilirsiniz.

Snowboard Pratik

Ayağa Kalkın ve Rehber Ayağınıza Biraz Baskı Yapın

Dizlerinizi bükün ve sırtınızı düz tutun, böylece  dengenizi ayarlayabilirsiniz. Öne doğru eğilmek ayağınıza baskı yapmak demek değildir. Ayağınızla bir böceği ezmeye çalıştığınızı varsayın, bu istediğimiz duruşu ve baskıyı oluşturacaktır.

snowboard dusme

Topuğunuzu ya da Parmaklarınızı Saptırarak Yavaşlayın

İşin bu kısmı kişisel tercihe bağlıdır, sonuç olarak iki-sinide kullanmayı öğreneceksiniz.

snowboardda durma

Dengeyi Sağlayın

Eğer sırtüstü düşerseniz arkaya fazla eğildiniz demektir. Ama kayarken yüzün koyu düşmekten iyidir. Dengeyi sağladığınız sürece arkaya eğilmeniz durmanızı kolaylaştıracaktır.

Parmaklarınızı ve topuklarınızı Kullanın

Gövdenizi bayır yukarı doğru dönüp aynı zamanda arka bacağınıza baskı uygulayarak ağırlığınızı parmak uçlarına verin. Yada gövdeniz bayıra doğru dönmek istiyorsanız, bu sefer baskıyı topuklarınıza verecek ve ağırlığınızı hafifçe arka ayağınıza ve sırtınıza doğru yaslayacaksınız.

Dönüşlerinizi Kontrol Edin

Tepenin sonuna vardığınızda ayağınızı bir adım geri atın ve  telesiyej çizgisini belirleyin. Topuklarınızda kullandığınız hareketle dönüşlerin izi kontrol edebilirsiniz, gövdenizi döndürüp bacaklarınıza baskı uygulayın. Döndüğünüz taraf neresi olursa olsun, bir miktar sabit bir baskı uygulamak gerekmektedir.

Snowboard Öğrenmek İçin İzleyin

Snowboard yapacaklar pist üzerine hangi kurallara uymalıdır?

Snowboard nasıl durdurulur

Snowboard üzerinde denge nasıl sağlanır

Snowboard ile düşüşlerde nelere dikkat edilmelidir?

Snowboard’da dönüş nasıl yapılır?

Snowboard’da nasıl hız kazanılır?

Snowboard nasıl çıkarılır?

Burak SARAL

About

Adrenalini, gezmeyi, doğayı, yeni şeyler keşfetmeyi ve tüm bunları HOR KULLANMAYAN insanlarla paylaşmayı seven biri...

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.